Z rodinného rozpočtu nám nejvíce ukrajují neustále se zvyšující měsíční výdaje na bydlení, nemluvě o nákladech na jeho pořízení. Jednou z možností, jak se tomu postavit je investice do chytré domácnosti. Vzájemná součinnost jednotlivých zařízení v domě, senzory monitorující spotřebu energií, automatické akce dle námi nastavených parametrů zamezují plýtvání elektřiny, plynu i vody.
Prvotní cíl chytré domácnosti je zaměřen na pohodlnější a klidnější život. Rostoucí ceny energií upřednostnily další benefit systémové elektroinstalace, a to úsporu energií. Systém za nás dohlédne na správnou teplotu v místnostech, pouze temperuje neobývané místnosti, vyhřeje obývací pokoj těsně před naším příchodem domu. Do udržení požadované teploty zapojí i okenní stínění, které ovládá tak, aby se maximálně využíval sluneční svit nejenom k osvětlení, ale i k tepelné pohodě. Spotřebu elektřiny ošetříte nastavením automatických povelů, které chytře zhasínají při odchodu z místnosti, a dokonce zhasnou světla v celém domě při jeho opuštění.
Do jednoho systému lze zapojit různá zařízení. Aplikací pak na dálku kontrolujeme, zda neběží některé přístroje zbytečně a případně je vypneme. Kromě úspory energií můžeme zabránit i případným škodám na majetku. Konec neodbytným myšlenkám typu „Vypnul jsem žehličku?“.
Luxusní rezidenční bydlení v Ostravě
Síť senzorů představuje smysly domu. Indikují prázdné místnosti, pohyb v domě, měří teplotu, intenzitu osvětlení, vlhkost i vydýchanost vzduchu. Hlídání hladiny na podlaze včas odhalí únik vody. Zvýšená vlhkost umožní reagovat, např. vyvětrat, zapnout klimatizaci atd. Naměřená hodnota CO2 zase může být signálem pro spuštění ventilace, rekuperace, tak aby byly tepelné ztráty minimální, ale zároveň se předešlo pocitům únavy, bolesti hlavy.
Závěrem lze doporučit plánování chytrého bydlení již ve fázi projektu elektroinstalace. Ani pro majitele postavených nemovitostí není cesta k automatizaci uzavřena. Bezdrátové technologie umožní instalaci bez zásahu do zdiva. Fungovat mohou samostatně nebo i v návaznosti na část systému v kabelovém provedení. Plánování a sladění prvků do jednoho systému se vrátí v jednoduchosti a pohodlí celého ovládání. Společnost HDL Automation s.r.o. svým řešením automatizace a službami chce přispět k bezpečnějšímu, zdravějšímu a pohodlnějšímu životu. Nechte se inspirovat řadou referencí na www.hdl-automation.cz.
Vila na vodě v Dolní Cerekvi
Řešení může být jednoduché – světla a logické funkce ovládané na základě bezpotenciálových kontaktů – stropní svítidla, podsvícení kuchyně, postelí, skříní, vstupní lávky, venkovní světla spínaná přes PIR senzor.
Požadovaného komfortu a úspory energií lze dosáhnout i jednoduchým propojením osvětlení a stínění. V obývacím pokoji se rozsvítí v přítomnosti osob, pokud je indikováno nedostatečné osvětlení a zároveň se samy zatáhnou žaluzie.